remap ecu
ریمپ ECU چیست و چه کاربردی دارد؟

ریمپ ECU چیست و چه کاربردی دارد ؟

پس از مشخص شدن نارکار آمدی خودروهای کاربراتوری به دلیل مصرف سوخت بالا ، ازیاد آلودگی هوا ، قدرت و بازدهی پایین ، عدم تطبیق پذیری ، تعمیرات و عیب یابی مشکل و … خودروهای انژکتوری جایگزین این خودروها شدند .

خودروهای انژکتوری به دلیل مجهز بودن به ECU یا Electronic Control Unit بسیاری از مشکلاتی که خودروهای کاربراتوری با آنها دست و پنجه نرم می کردند ، برطرف نمود .

ای سی یو ( کامپیوتر خودرو ) با قسمتهای مختلف خودرو از قبیل سنسور اکسیژن ، سنسور سرعت ، سنسور دمای خنک کننده ، سنسور فشار هوای مانیفولد و … ارتباط دارد و عملگرها و سنسورها مستقیما توسط ایسیو کنترل می شوند و این ای سی یو است که تعیین می کند هر یک از سنسورها ، عملگرها و بخشهای مختلف تحت شرایط متفاوت چگونه عمل کنند .

خودروها معمولا به دلیل اینکه قرار است تحت شرایط آب و هوایی متفاوت کار کنند و همچنین قوانین و مقررات متفاوت کشورها با یکسری از محدودیت ها در ECU از درب کارخانه خارج می شوند .

با ریمپ ECU این محدودیت ها رفع می شود و حتی در برخی از آیتم ها شاهد بهبود عملکرد خواهیم بود .

پس از ریمپ چه تغییراتی در خودرو اتفاق می افتد ؟

به طور کلی آیتم های زیر در ریمپ قابل انجام می باشد :

  1. حذف کاتاف ( برداشتن دور ایده آل موتور ) : حتما فیلمهایی مانند سریع و خشن را مشاهده کرده اید . در این فیلمها هنگامی که راننده پشت فرمان خودرو در حالت درجا شروع به فشردن پدال گاز می کند ، آمپر مربوط به دور موتور تا انتها بالا میرود در صورتیکه در خودوری شما این چنین نیست . خبر خوب این که با ریمپ ای سی یو این محدودیت برداشته می شود .ریمپ ECU چیست و چه کاربردی دارد ؟
  2. افزایش شتاب خودرو : به طور معمول با ریمپ ایسیو بین ۱ الی ۲ ثانیه شتاب اولیه ( ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر ) کاهش می یابد.
  3. رفع کپ دریچه گاز ( رفع تاخیر پدال گاز ) : شاید گاهی متوجه تاخیر پدال گاز خودروی خود در حرکت اولیه و به خصوص بین دنده ۲ و ۳ و یا معکوس کشی شده باشید . با ریمپ این مود نیز قابل رفع می باشد . ( البته این آپشن در خودروهایی که دارای دریچه گاز برقی هستند قابل رفع می باشد که تقریبا اکثر خودروهای جدید دارای دریچه گاز برقی هستند مثل تیپ ۲ و ۳ و ۵ خودرو ۲۰۶ و … )ریمپ ECU چیست و چه کاربردی دارد ؟
  4. حذف سنسور دوم اکسیژن : سنسور دوم اکسیژن بعد از کاتالیست قرار دارد . کاتالیست وظیفه دارد گازهای خروجی از اگزوز را تصفیه نماید . و وظیفه سنسور دوم اکسیژن نظارت بر عملکرد کاتالیست است که کار تصفیه را درست انجام داده یا خیر . به دلیل کیفیت پایین بنزین های عرضه شده در جایگاه های سوخت کاتالیست و سنسور دوم به کرار دچار مشکل و خرابی می شوند و هزینه های زیادی را برای صاحبان خودرو به همراه خواهند داشت . در نتیجه با ریمپ این سنسور حذف می شود ( با حذف این سنسور به هیچ عنوان در عملکرد خودرو تداخل ایجاد نمی شود ) در واقع با حذف این سنسور ، خودرو یورو ۴ به ۲ تبدیل می شودریمپ ECU چیست و چه کاربردی دارد ؟
  5. حذف سنسور میل سوپاپ : سنسور میل سوپاپ یکی دیگر از مواردی است که خرابی های زیادی در پی دارد . وظیفه این سنسور محاسبه موقعیت مکانی پیستون و سرعت دورانی میل لنگ و ارسال آن به ECU می باشد . متاسفانه به دلیل طراحی نامناسب خودروهای داخلی و همچنین جنس این سنسورها که قالبا ساخت چین هستند ، این سنسور حداقل سالی دو تا سه بار خراب می شود و در نتیجه هزینه های زیادی را برای دارندگان خودرو محتمل می شود . با ریمپ این سنسور را نیز می توان حذف نمود .ریمپ ECU چیست و چه کاربردی دارد ؟
  6. تغییر دمای کارکرد فن خودرو : بوسیله ریمپ دمای کارکرد فن را می توان کاهش یا افزایش داد تا بهترین حالت ممکن برای کارکرد بهینه خودرو صورت پذیرد . این تغییرات با توجه به وضعیت جغرافیایی که خودرو قرار است کار کند تنظیم می گردد .
  7. بهینه سازی مصرف سوخت : همچنین می توان با ریمپ عمل بهینه سازی مصرف سوخت را برای دورهای زیر ۲۰۰۰ انجام داد . ( بسیاری از مراکزی که کار تیونیگ و ریمپ را انجام می دهند قول کاهش مصرف سوخت را گاها تا چند لیتر در هر صد کیلومتر را می دهند که این امر حقیقت ندارد . )ریمپ ECU چیست و چه کاربردی دارد ؟
  8. اعمال یا حذف محدودیت سرعت : برخی از خودروها به گونه ای برنامه ریزی شده اند که از یک سرعت به خصوصی بالاتر نروند ( مثلا ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت ) می توان با ریمپ این محدودیت را برداشت و یا اینکه برای ایمنی خودرویی که برای فرزندتان می خرید اعمال محدودیت سرعت کنید .ریمپ ECU چیست و چه کاربردی دارد ؟
  9. تقویت موتور خودرو : هماهنگ کردن سیستم کامپیوتر مدیریتی موتور با تغییرات ایجاد شده بر روی خودرو نظیر پرتوپولیش ، تغییر در سیستم سیلندر و غیره

آیا ریمپ برای خودرو ضرر دارد ؟

هم بله هم خیر . در واقع عمل ریمپ اگر توسط افراد غیر متخصص صورت پذیرد مطمئنا باعث آسیب به خودروی شما می شود .

در واقع تمامی موارد بالا برای خودرو قابل انجام است ولی نباید همه کارها را بر روی هر خودرو انجام داد و با توجه به اینکه ریمپ خودرو با توجه به شرایط آب و هوایی و نوع خودرو صورت می پذیرد حتما باید توسط متخصصین این امر صورت پذیرد .