ماشین های هیبریدی- دوستدار محسط زیست
خودروهای هیبریدی

خودروهای هیبریدی

تقریبا دو دهه قبل برای اولین بار اتومبیل های هیبریدی در سالن های نمایشگاه ظاهر شدند اما استقبال چندانی از آن ها نشد زیرا دید مردم نسبت به خودروهای هیبریدی یک پروژه ی علمی بود که با زندگی روزمره مخلوط شده است اما استفاده ی چندانی ندارد. اما امروزه می توان گفت که پیشرانه های هیبریدی موفق شدند جایگاه خود را میان مردم به دست بیاورند و شمامی توانید آن ها را در ابر خودرو های لوکس و سطح بالا گرفته تا تاکسی های معمولی و حتی وسایل تجاری پیدا کنید.

البته هیبرید ها هنوز هم به زمان بیشتری نیاز دارند تا به طور کامل رایج شوند ، این زمان تا حدود یک دهه تخمین زده شده است . خودروسازان با رعایت مقررات سخت گیرانه ی لازم در حال پیشروی در این راه هستند. اگر مطمئن نیستید که خودروهای هیبریدی دقیقا چه هستند یا چطور کار می کنند ما این مقاله را برای شما نوشتیم ، شاید بعد از خواندن آن تمایل پیدا کنید که یک خودروی هیبریدی برای خود تهیه کنید!

خودروی هیبریدی چیست؟

بله ، مهم ترین و ساده ترین سوال این مقاله! اگر بخواهم خیلی ساده برایتان توضیح بدهم یک خودروی هیبریدی از دو موتور استفاده می کند ، یک موتور الکتریکی و یک موتور بنزینی مانند همه ی ماشین های دیگری که آن بیرون وجود دارند ، این دو سیستم با هم همکاری می کنند تا چرخ این خودرو ها بچرخد و بتوان از آن مانند یک اتومبیل معمولی استفاده کرد.

شناخته شده ترین نمونه یک خودروی هیبریدی ، تویوتا پریوس است که اولین خودروی هیبریدی مدرن و با تولید انبوه بودکه اولین بار در سال ۱۹۹۷ در بازار ژاپن به بازار عرضه شد.
صرفه جویی در سوخت انگیزه اصلی هیبریدی کردن ماشین ها است. اما اخیراً خودروسازان متوجه شده اند که هیبریدیکردن از مزایای بیشتری نیز برخوردار است که در ادامه به آن می پردازیم.

در حقیقت ، موتور الکتریکی هیبریدی انرژی مورد نیاز را از یک باتری که معمولاً در صندوق عقب در پشت صندلی هایعقب یا در کف آن قرار دارد ، می گیرد تا انرژی جاذبه ی زمین را برای بهبود کارایی پایین بیاورد.
هنگامی که شرایط خاص رانندگی، مانند رانندگی با یک سرعت خاص و… ایجاب می کند که فقط از موتور الکتریکیاستفاده شود، موتور دیگر خاموش می شود و مصرف بنزین به صفر می رسد. هنگامی که سطح انرژی باتری به میزانخاصی برسد و به ماشین فشار زیادی وارد شود که نتواند از عهده ی آن بر بیاید ، موتور بنزینی به طورِ خودکار شروع به فعالیت می کند تا به شارژ مجدد باتری و راندن ماشین کمک کند.

تویوتا پریوس 1997
تویوتا پریوس ۱۹۹۷

هیبریدها چگونه کار می کنند؟

به طور خلاصه و مفهومی می توانیم بگوییم که شاید همه ی خودروهای هیبریدی یکسان به نظر برسند و همه ی آن ها اتومبیل هایی هستند که از بنزین و نیروی الکتریکی تغذیه می کنند و هدف شان کاهش استفاده از سوخت است. درست است ، این مشخصات به اتومبیل های هیبریدی مربوط است و همه ی این ها شناسه ی اصلی این خودرو ها هستند اما باید به عرض برسانیم که این خودرو ها بسته به نوع شان طراحی و مدل های مختلفی دارند که آن بیرون در دنیا در حال استفاده هستند گر چه تمرکز این مقاله روی نوع انواع خاصی از آن هاست.

در نوع سنتی اتومبیل های هیبریدی مانند تویوتا پریوس موتور اصلی هنوز همان موتور بنزینی است و بخش عمده ای از انرژی مورد نیاز خودرو را تامین می کند. موتور الکتریکی همچنان به کار مفید خود در راستای حرکت ماشین ادامه می دهد اما بدون موتور بنزین ، باتری هیبریدی نمی تواند برای تأمین موتور الکتریکی و برخی از کارکردهای اصلی وسیله نقلیه شارژ شود. با این حساب این ماشین های سنتی می توانند یک ماشین الکتریکی بسیار بی کیفیت تلقی شوند.

نوحه کارکرد ماشین هیبریدی

چرا باید ماشین هیبریدی خرید ؟

ما اینطور در نظر می گیریم که شما علاقه مند هستید که در مصرف بنزین صرفه جویی کنید یا حتی به محیط زیست کمک کنید و سهم تان را تا جایی که ممکن است بپردازید! و خب چه کسی به این موضوع علاقه مند نیست که هزینه ی کمی برای بنزین بپردازد و تا جای ممکن برای پر کردن باک ماشین اش وقتش را تلف نکند ؟

مانند خریدن هر خودروی دیگری شما باید بودجه ی تان و نیاز هایتان را در نظر بگیرید تا یک وسیله ی نقلیه ی مناسب درواقع بهترین وسیله ی نقلیه ای که می توانید را متناسب با آن پیدا کنید. به لطف محبوب شدن ماشین های هیبریدی طی زمان مدل ها و ترکیب های بی شماری از آنان در سراسر دنیا وجود دارد که انواع و اندازه هایشان بی شمار است و شما میتوانید از آنان استفاده کنید. و کیفیت شان مانند نوع سنتی پایین نیست و تمرکزشان روی موتور الکتریکی است و کارایی اش را بسیار تقویت کردند.

کسانی که مایل به استفاده از یک هیبرید معمولی به عنون اتومبیل باشند می توانند برای خرید تویوتا پریوس یا هیوندا اقدام کنند و البته نسخه های دیگر با مشخصات دیگر هم موجود می باشند.

برخی از خودروسازان لوکس مانند لکسوس نیز هیبریدی تولید می کنند. سایر تولید کنندگان وسایل نقلیه هیبریدی شامل Hyundai ، Kia ، Ford ، Toyota ، Honda ، Mini ، BMW و بسیاری موارد دیگر هستند.

نتیجه گیری :

یک خودروی هیبریدی می تواند یک روش عالی برای پس انداز کردن در مصرف بنزین باشد ، به شرط اینکه خودروی صحیح و مناسب شرایط تان را انتخاب کنید و روش صحیح استفاده از آن را بلد باشید. با محبوبیت خودروهای هیبریدی درچند سال اخیر گزینه های موجود در بازار روز به روز در حال افزایش است و از بابت تنوع نگرانی وجود نخواهد داشت. البته این را هم در نظر  بگیرید که در کشور های پیشرفته مالیات خودرو های هیبریدی کمتر از خودرو های بنزینی میباشد و همین امر به محبوبیت بیشتر این خودرو ها کمک میکند.

بی ام و 330e هیبرید
بی ام و ۳۳۰e پلاگین هیبرید مدل ۲۰۲۰
اشتراک گذاری